Print

Απλά μια καταιγίδα ήταν και πέρασε για τον Ολυμπιακό

Συντάκτης: Νέοι Καιροί εν Αιγίω.

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε μαθηματικά από τη συνέχεια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων χάνοντας και στη Λισαβόνα από τη Σπόρτινγκ, αυτήν τη φορά με 3-1. πήρε ένα τιμητικό αποτέλεσμα (το 0-0 από την Μπαρτσελόνα) και περιμένει τη Γιουβέντους, κόντρα στην οποία θα επιδιώξει ένα ακόμα τιμητικό αποτέλεσμα.

Δυστυχώς αποδείχτηκε ότι σε αυτόν τον όμιλο που βρέθηκε οι ελπίδες του ήταν λίγες. Κι έγιναν ελάχιστες μετά την ήττα από τη Σπόρτινγκ στην πρεμιέρα. Δυστυχώς σε εκείνο το ματς ο Μπέσνικ Χάσι δεν είχε υπολογίσει καλά τον αντίπαλο. Κατέβασε μια σούπερ επιθετική ενδεκάδα, πλήρωσε την κακή απόδοση του Καπίνο, είχε και ατυχία: ας μην ξεχνάμε ότι δέχτηκε ένα γκολ στο πρώτο κιόλας λεπτό.

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Λισαβόνα έχοντας μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης, αλλά η Σπόρτινγκ δεν είναι μια τυχαία ομάδα.

Print

Ούτε στα …παραμύθια

Ο Λιονέλ Μέσι ανανέωσε το συμβόλαιό του με την Μπαρτσελόνα για άλλα τρία χρόνια, με αποδοχές

περί τα 87,5 εκατομμύρια ευρώ, συν  άλλα 60.000.000  ευρώ που έλαβε  με  την υπογραφή του νέου

συμβολαίου. Όμως  το  καλύτερο  είναι η  ρήτρα  αποδέσμευσής  του  από  την  «Μπάρτσα», η οποία

υποχρεώνει  την  όποια  ενδιαφερόμενη  ομάδα  να  της  καταβάλει  700 εκατομμύρια ευρώ για να τον

αποκτήσει.

Print

Νέα ανατροπή ο Ολυμπιακός με την Κέρκυρα

Ο Ολυμπιακός πέτυχε στην Κέρκυρα τη δεύτερη φετινή ανατροπή σε σκορ ώστε να φτάσει στη νίκη. Απάντησε με τρία γκολ στο προβάδισμα του Γρομητσάρη, όπως είχε κάνει και στη Νέα Σμύρνη, όταν το γρήγορο γκολ του Πανιώνιου είχε απαντηθεί με τρία «ερυθρόλευκα» τέρματα πάλι σε ένα ημίχρονο! Η διαφορά είναι ότι σε εκείνο το ματς ο Πανιώνιος ισοφάρισε και χρειάστηκε νέα αντίδραση για τη νίκη. Όπως και ότι τα γκολ είχαν μπει τότε στο πρώτο μέρος, ενώ με την Κέρκυρα στην επανάληψη.

Print

Οι απορίες για τον Τάκη Λεμονή

• Οι πιο παρατηρητικοί ενδεχομένως να πρόσεξαν την εμφάνιση κάποιων κεκαλυμμένων ή ακόμα και απροκάλυπτων αμφισβητήσεων στο πρόσωπο του Τάκη Λεμονή.
  • Επειδή μάλλον ξεχνάμε πολύ εύκολα, καλό είναι να γίνει μια υπενθύμιση για το τι ακριβώς παρέλαβε ο Τάκης στα τέλη του Σεπτέμβρη. Ο Ολυμπιακός προερχόταν από τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, συν το καταστροφικό (αν και άκρως κολακευτικό) 2-3 από τη Σπόρτινγκ. Ακόμα και η νίκη επί της Λαμίας σηκώνει πολλή κουβέντα, αν θυμηθούμε το πόσο αγχωτικά προέκυψε, πέρα από τις όποιες εξοργιστικές διαιτητικές αποφάσεις.Εν ολίγης, ο Λεμονής πήρε στα χέρια του μια ομάδα με μηδενική αυτοπεποίθηση που τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν μπορούσε να θεωρεί κανένα ματς «σίγουρο», ούτε καν στην έδρα της…